![365mag.ro](https://www.365mag.ro/365mag.ro/img/logo_365mag_nobg.png)
Disponibilitate: nedisponibila
Disponibilitate: nedisponibila
Preț: 19,00 LEI
Autor(i): Sorin Lavric
Editura: Humanitas
Anul apariției: 2010
Nr. pagini: 184 pagini
ISBN: 9789735028091
Categorii: Eseuri, Beletristică și critică
„Toată fiinţa lui Sorin Lavric a fost retrasă strategic din lume în vederea scrisului. Scrisul a devenit acum un soi de organ, singurul prin care – după ce toate celelalte simţuri au fost absorbite în el – a mai rămas să se producă contactul cu lumea.
Numai că această revărsare firească este captată şi reorientată în câmpurile de forţă ale unei inteligenţe care a întîlnit la timpul potrivit şcoala gândirii. De aici tonul înalt al scrisului său. Fără ingredientul acesta al «gândirii», Lavric ar fi împărtăşit soarta scriitorilor talentaţi şi inculţi, care mor patetic în ograda metaforei şi în sintaxă. Cultura filozofică l-a salvat de perspectiva înecului în propriile-i cuvinte şi l-a învăţat declinarea ideii şi arta de a face ca fiecare propoziţie să poarte în ea zvonul unui gând.
Sorin Lavric face parte din prima generaţie asupra căreia Noica şi-a pus pecetea indirect, prin pneuma intermediară a discipolilor săi. Un jurământ al scrisului, făcut sub o anumită cutremurare, îi leagă pe cei căzuţi din mantaua stilistică a lui Noica. Iar acest legământ se bazează pe o credinţă simplă: nu există idee care să poată pătrunde în lume neajutată de un coup d'envoi afectiv; nu există sentiment care să se poată impune fără prestigiul unei hermeneutici discursive.“ (Gabriel LIICEANU)
„Eseurile de aici au sens numai în măsura în care emoţia din care s-au născut persistă în ele. Tristeţea filozofilor este că, preocupaţi cum sunt de sensuri logice, sunt incapabili să emane fluizi emotivi. [...] Iar scrisul care nu provoacă ecouri recurente în mintea cititorului e inutil. Am ales în acest volum acele eseuri pe care le-am resimţit ca fiind purtătoare de condiţie afectivă, adică de ecouri recurente.“ (Sorin LAVRIC)
Comandă online 10 eseuri la 19,00 lei scrisă de Sorin Lavric, tiparită la editura Humanitas în anul 2010. cu plata ramburs sau online cu cardul. Momentan titlul 10 eseuri nu este disponibil însa vă puteți înscrie pentru a fi notificat în momenul reaprovizionarii.
Puterea cuvintelor
Scrisul Romanesc
Carmen Firan
146 pagini
An: 2007
Valori franceze. Studii si articole
Editura de Stat pentru Literatura si Arta
Valentin Lipatti
286 pagini
An: 1959
Renasterea. Umanismul si destinul artelor
Univers
Zoe Dumitrescu-Busulenga
290 pagini
An: 1975
Pentru Europa. Integrarea Romaniei. Aspecte ideologice si culturale
Polirom
Adrian Marino
224 pagini
An: 1995
Un batrin catre un tinar carturar
Albatros
Mihai Beniuc
166 pagini
An: 1973
Varul sarpelui cu clopotei
Cartea Romaneasca
H. Salem
114 pagini
An: 1978
Aranjamentul
Litera
Mary Balogh
334 pagini
An: 2019
Rivalitate
Litera
Nora Roberts
606 pagini
An: 2022
Pactul tacerii
Litera
Sandra Brown
382 pagini
An: 2021
Gemenele
Litera
Elin Hilderbrand
382 pagini
An: 2020