Disponibilitate:  în stoc

Preț:  42,99 LEI

Modalitați de transport:
• 15,90 lei - prin Curier rapid (gratuit pentru produse de anticariat peste 69,00 lei / comandă)
• 13,90 lei - prin Easybox Sameday (gratuit pentru produse de anticariat peste 69,00 lei / comandă)

ISBN: 9786066093743

Autor(i):

Editura:

Colecția: RAO Istorie

Anul apariției: 2013

Nr. pagini: 256 pagini

Stare: nefolosita (noua)

Categorii: Istorie, Carte nefolosită, Istorie culturala si sociala

Descriere

Deşi toate ţările vecine ar avea de profitat în urma creării unui stat afgan stabil şi sigur, acestea în esenţă nu doresc ca misiunea NATO să eşueze, dar nici să aibă succes în atingerea obiectivelor - acesta este marele paradox al situaţiei geopolitice zonale!

Mai multe ţări au folosit şi folosesc Afganistanul drept teren de joc pentru obţinerea unui avantaj politic relativ faţă de rivali. Este din ce în ce mai clar că afganii, cu sprijinul comunităţii internaţionale, trebuie să fie încurajaţi să ajungă la o soluţie politică internă, cu garanţii internaţionale şi ale vecinilor, pentru o "Mare Reconciliere Naţională Afgană".

Procesul de reconstrucţie al unei naţiuni are succes când este rezultatul mai multor iniţiative menite să întărească conştiinţa naţională şi să creeze un cadru instituţional şi guvernamental strâns legat de identitatea naţională.

Doru-Claudian Frunzulică


Comandă online Marea ecuatie: Afganistan la 42,99 lei isbn 9786066093743 scrisă de Doru Claudian Frunzulica, tiparită la editura Rao Books face parte din colecția RAO Istorie. Cartea poate fi livrată în circa 2 zile cu plata ramburs sau online cu cardul.